Cała Polska czyta dzieciom

Ta społeczna akcja rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację ABCXXI, ma na celu rozpropagowanie czytelnictwa wśród małych dzieci i ich rodziców. Nadrzędnym celem kampanii jest uświadomienie ogromnego znaczenia jakie ma głośne czytanie dziecku dla jego rozwoju psychicznego i umysłowego. Zachęcamy rodziców, wychowawców i dorosłych do codziennego, co najmniej 20- minutowego czytania dzieciom.

Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą jaką możesz zrobić dla swojego dziecka, oprócz okazywania mu miłości poprzez przytulanie jest codzienne głośne czytanie oraz radykalne ograniczenie telewizji Jim Trelease, autor Read- Aloud Handbook „ Podręcznik głośnego Czytania”

Czytanie na głos rozwija język, pamięć i wyobraźnię, uczy myślenia, poprawia koncentrację. Czytanie niemowlęciu na głos  stymuluje rozwój jego mózgu, czytanie kilkulatkowi rozbudza w nim ciekawość świata i poszerza jego wiedzę. Czytajmy na głos również dzieciom, które już same potrafią czytać, ponieważ samodzielne czytanie jest za trudne , gdyż nie ma ono wprawy  i szybko się zniechęca , a ponadto dziecko słuchając  rozumie więcej niż gdy czyta samo.

Czytanie powinno kojarzyć się dziecku z radością, nigdy z przymusem czy nudą

• Wybieraj ciekawe książki dla dziecka, lub pozwól samemu wybrać
  • Uczące racjonalnego myślenia
  • Uczące szacunku wobec ludzi i innych istot
  • Dostosowane do wrażliwości dziecka

Kluczem do sukcesu jest wiedza

Kluczem do wiedzy i sprawności umysłu jest czytanie

Nawyk czytania i zapał do książek trzeba kształtować w dzieciństwie czytając dziecku na głos.

Opracowała nauczycielka Tęczowego Przedszkola mgr Kinga Pliczko