Uwaga! Rodzice nowoprzyjętych przedszkolaków

Monday, 24 August, 2020

Ważne informacje dla rodziców dzieci nowoprzyjętych do przedszkola na rok szkolny 2020/2021.

TRZYLATEK IDZIE DO PRZEDSZKOLA

– Informacje dla rodziców!
Rodziców przyszłych 3 latków prosimy o przygotowanie wyprawki do przedszkola, dnia 1 września przynosimy:
• Podpisany płócienny worek z ubraniem zmiennym (skarpetki, 2 pary majtek, spodnie/getry, bluzeczka);
✓ Do przedszkola wybieramy wygodne ubranie, dość luźne np. dres/getry, bluzeczki bez guzików, spodnie bez zamków (w celu szybkiego zdjęcia w toalecie)
✓ Prosimy o kapcie przedszkolne na rzepy, wygodne i dobrze trzymające stopę - podpisane w środku (np. inicjałami dziecka)

W związku z panującą pandemią i wytycznymi GIS do przedszkola NIE WOLNO przynosić rzeczy z domu m.in.: przytulanek, zabawek, pieluszek do spania, itp

Prosimy na bieżąco śledzić informacje na stronie internetowej przedszkola. Wszelkie szczegółowe informacje zostaną bezpośrednio przekazane przez wychowawców grup drogą elektroniczną (w związku z obecną sytuacją nie odbędą się zebrania z rodzicami w tradycyjnej formie).

OPŁATY ZA PRZEDSZKOLE

Śniadanie 2,10zł

Obiad 3,50zł

Podwieczorek 1,40zł

RAZEM 7zł/dzień

Pobyt dziecka w przedszkolu jest bezpłatny do 6 godzin. Każda następna rozpoczęta godzina 1zł.

Jak rodzice mogą pomóc dziecku w trudnym dla niego procesie adaptacji?
•    Pozytywnie nastaw dziecko do przedszkola. W domu dużo rozmawiaj o przedszkolu, opowiadaj, że będzie mogło bawić się z kolegami, rysować, budować itp. Przedstaw realny, ale nie wyidealizowany obrazu przedszkola.
•    Przyzwyczajaj dziecko do przedszkola stopniowo. Razem z nim skompletuj wyprawkę przedszkolną. Jeżeli dziecko do tej pory nie przebywało z innymi dorosłymi, pozostawiaj je na kilka godzin u dziadków lub znajomych, aby przedszkole nie kojarzyło mu się z pierwszym rozstaniem. Stopniowo dopasowuj rytm dnia dziecka w domu, do tego, jaki panuje w przedszkolu.
•    Pozwalaj dziecku na samodzielność. Nie wyręczaj go w ubieraniu, podczas jedzenia, mycia rak i zębów, a także w korzystania z toalety. Chwal wysiłek, jaki wkłada w te czynności.
•    Zwróć uwagę na krótkie pożegnania w przedszkolu. Nie wprowadzaj atmosfery pośpiechu, czule ale stanowczo pożegnaj się z dzieckiem. Nie okazuj dziecku własnych rozterek podczas rozstania, bowiem wtedy przekazujesz mu własne lęki.
•    Postaraj się regulować pobytu dziecka w przedszkolu. W początkowym okresie dobrze jest odbierać dziecko wcześniej, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi. Nie mów dziecku, że zostanie zabrane wcześniej, kiedy to jest niemożliwe, ponieważ będzie nieszczęśliwe. Dotrzymuj słowa – daje ono dzieciom poczucie bezpieczeństwa.
•    Poświęć dziecku więcej czasu niż zwykle. Okazuj zainteresowanie, miłość, czułość. Częściej pójdź z nim na spacer, poczytaj ulubioną bajkę, pobaw się w ulubioną zabawę. Nie wypytuj: Jak było w przedszkolu? Czy płakałeś? Co zjadłeś? Spytaj: Czym się bawiłeś? Jak ma na imię twój kolega? Jeśli dziecko będzie opowiadało co działo się w przedszkolu, koncentruj się na jego samopoczuciu, relacjach z kolegami i podejmowanych zabawach.
•    Zredukuj do minimum inne stresy, nowe sytuacje nie związane z przedszkolem, aby na czas pierwszych tygodni adaptacji wyłączyć większe wrażenia czy życiowe zmiany.
•    Ściśle współpracuj z nauczycielem. Relacje oparte na wzajemnym zaufaniu przyniosą oczekiwane rezultaty. Pytaj nauczyciela nie tylko o to, czy dziecko wszystko zjadło, ale także o to, czy nawiązuje kontakty z rówieśnikami, czy radzi sobie w różnych sytuacjach przedszkolnych.
•    Nie porównuj dziecka i jego reakcji z zachowaniem innych przedszkolaków czy starszego rodzeństwa. Radzenie sobie ze stresem adaptacyjnym jest sprawą indywidualną i u każdego malucha może przebiegać inaczej.
•    Proces adaptacji może trwać od kilkunastu dni do kilku miesięcy. Daj dziecku tyle czasu, ile będzie potrzebowało, aby przystosować się do nowych warunków. Uniezależnienie się od najbliższych i nawiązanie pozytywnych relacji w nowym, przedszkolnym środowisku są osiągnięciem rozwojowym dziecka, na które warto czekać.