Wirusom się nie damy

Drodzy Rodzice! Dziś chciałybyśmy zaproponować Wam różne materiały i aktywności, które mogą Wam pomóc w zachęcaniu Waszych pociech do częstego i dokładnego mycia rąk. Wszyscy dobrze wiemy, jak ważne jest teraz dbanie o higienę, ale dzieci często o tym zapominają lub myją ręce byle jak. Na pewno często teraz o tym rozmawiacie, więc mamy nadzieję, że zaproponowane przez nas bajki, zabawy czy piosenki mogą się Wam przydać.


Zachęcamy, aby rozmawiać z dziećmi o tym, co się teraz dzieje w związku z epidemią. Dzieciom z pewnością trudno jest zrozumieć obecną sytuację: dlaczego nie chodzimy do przedszkola, rzadziej wychodzimy z domu, nie odwiedzamy dziadków. Warto z nimi o tym rozmawiać i wyjaśniać, czym są wirusy i dlaczego się przed nimi bronimy. Dzieci, choć nie wszystko rozumieją, odczuwają również lęk i niepokój. Docierają do nich różne komunikaty: z rozmów, telewizji, wiadomości. Warto o tym rozmawiać i oswajać ich z tym tematem, żeby zmniejszać ich lęk i niepewność. Polecam artykuł o tym, jak mówić dzieciom o koronawirusie:

 

https://parenting.pl/koronawirus-zamkniete-szkoly-i-przedszkola-jak-rozmawiac-o-tym-z-dziecmi. 

Na pewno najlepszą metodą na poradzenie sobie z tą sytuacją będzie Wasz wspólnie spędzony czas :). Poniżej zamieszczamy kilka pomysłów na zabawy.
1. MYCIE RĄK
 Dzieciom zawsze spieszy się do zabawy, więc często myją ręce zbyt krótko i niedokładnie. Aby im pomóc, możecie nauczyć się wierszyka (np. „Sio zarazki”), który będziecie mówić w trakcie czynności. Możecie też zaśpiewać piosenkę, np. 2 razy „Wlazł kotek na płotek”. Polecamy również bajki i piosenki, które znajdziecie na youtube:
Fasolki: Mydło lubi zabawę: https://www.youtube.com/watch?v=kq4NULDhx5M
Bajubaju.tv: Higiena: https://www.youtube.com/watch?v=QaFHWfeVI6A
Krótka bajka o myciu rąk: https://www.youtube.com/watch?v=fxxx2myt_eI

2. WIRUSY
Zachęcamy do rozmowy o wirusach – czym są, jak się przed nimi bronić, czym jest koronawirus. Świetnym pretekstem do rozmowy może być wspólne czytanie wierszyków, np. Jan Brzechwa „Katar”. Bardzo też zachęcam do pobrania i wydrukowania bajki dla dzieci o koronawirusie – pomoże Wam ona porozmawiać z dziećmi na ten temat ich językiem, dowiedzieć się, co czują w związku z tą sytuacją oraz oswoić się z myślą o chorobie. Możecie ją pobrać za darmo tutaj: https://660919d3-b85b-43c3-a3ad-3de6a9d37099.filesusr.com/ugd/64c685_043dfd8a71d64cb78df2c51d21574e6b.pdf

3. ZABAWY PLASTYCZNE
Przy okazji rozmów o myciu rąk i przenoszeniu przez nie wirusów, możecie wspólnie z dziećmi użyć swoich rąk do tworzenia arcydzieł :). Malowanie rękami, odbijanie ich to świetna zabawa i bardzo dobre ćwiczenie dla Waszych dzieci – wspiera ich wyobraźnię, sprawność manualną oraz angażuje zmysły.

4. ZABAWY Z WODĄ
Woda jest niezastąpiona w utrzymaniu właściwej higieny. Dlatego przy okazji rozmów na ten temat możecie wprowadzić różne zabawy i eksperymenty właśnie przy użyciu wody. Nawet najprostsze czynności mogą być dla dzieci ciekawe i rozwijające.
Przelewanie     z miski do miski – można użyć dwóch naczyń, z których jedno     wypełniamy wodą. Za pomocą kubka lub chochli dziecko musi przelać     wodę z jednego do drugiego. Ćwiczymy wówczas sprawność     motoryczną. Rodzeństwo może urządzić zawody – kto szybciej     przeleje. Uwaga: może się nachlapać :D
Co     pływa, co tonie – do miski z wodą wrzucamy różne przedmioty,     np. metalowy     klucz, piórko, guzik, kora drzewa, drewniany patyczek, liść,     gąbka.     Sprawdzamy, co będzie pływać, a co tonąć i próbujemy zgadnąć,     dlaczego.
Rozpuści     się, czy nie – do szklanek    z wodą wsypujemy różne rzeczy i zgadujemy, co się rozpuści, a     co nie, np. sól, cukier, kakao, kasza manna, kawa,     ryż, olej itp.
Wędrująca     woda – eksperyment:  https://www.youtube.com/watch?v=CjqoJpTWK44
Butelka     sensoryczna – do przezroczystej butelki wsypujemy trochę brokatu     oraz cekiny, koraliki, guziki, małe pomponiki. Następnie wlewamy     wodę i jeśli ktoś ma, można dodać trochę gliceryny (ale nie     jest konieczna). Po zakręceniu mamy własnej roboty sensoryczne     butelki :).     https://www.madrybobas.pl/2019/02/diy-dla-dzieci-butelki-sensoryczne.html
Pamiętajcie, że powyższe propozycje są zupełnie dobrowolne i tylko dla chętnych, a najlepsze pomysły na zabawy mają Wasze dzieci.

5. Zapraszamy do zabawy!
Proponujemy przeprowadzenie eksperymentu ,,Dlaczego warto myć ręce”?
Będzie to ciekawa forma aktywności, która pomoże zrozumieć czym są wirusy i jak możemy z nimi walczyć.
Do przeprowadzenia eksperymentu będziemy potrzebować:
• miski,
• mleka lub wody
• pieprzu czarnego mielonego,
• mydła w płynie.
Przebieg:
1.Do miski wlewamy niewielką ilość mleka(wody)
2.Sypiemy czarny pieprz, który będzie pełnił rolę wirusów.
3.Zamaczamy palec w mleku - "wirusy" przyklejają się do nieumytego palca.
4.Palec ,,mydlimy” mydłem w płynie i wkładamy go do mleka.
5.Obserwujemy zaistniałą reakcję chemiczną - "wirusy" uciekają od umytego palca.

Dobrej zabawy!
Zachęcamy do przesłania fotorelacji:)

Pomysły na zabawy pochodzą ze stron:
https://mojedziecikreatywnie.pl/2016/06/teczowe-dlonie/
http://crayonka.blogspot.com/2011/
https://kobieta.gazeta.pl/kobieta_ekstra/1,155242,17261907,dzien-babci-dzien-dziadka-jak-zrobic-wyjatkowy-prezent.html
https://www.mamawdomu.pl/2013/02/motyl-odbijany-z-raczek.html
https://www.mamawdomu.pl/2016/02/10-eksperymentow-z-woda-ktore-mozesz-zrobic-w-domu.html
https://www.babyboom.pl/uczen/szkolny-plac-zabaw/10-eksperymentow-z-woda