Co czytać dzieciom?

CO CZYTAĆ DZIECIOM? CZYLI SŁÓW KILKA NA TEMAT WARTOŚCIOWEJ LITERATURY…


     Współcześni dorośli, wybierając się do księgarni, stają przed regałami zapełnionymi niebotyczną ilością książek. Można znaleźć tutaj zagranicznych autorów, jak również i polskich. Są bajki, baśnie, skarbczyki, opowiadania, atlasy, podręczniki i przewodniki. Każda z tych książek promowana jest, jako najlepsza dla twojego dziecka. Ale pojawia się kluczowe pytanie-, co wybrać? Czy prawdą jest, iż każdy bestseller adresowany do naszych pociech jest odpowiedni? I wreszcie-, jaka książka będzie odpowiednią dla mojego dziecka? Dzięki jakiej publikacji będę w stanie przekazać odpowiednie wartości? Która historia zachwyci mojego malucha? Czy taki dobór ilustracji jest odpowiedni?  

     Jest tak wiele pytań i wątpliwości, na które należałoby znaleźć odpowiedź, aby mądrze wybrać dzieło, z którym chcemy zapoznać nasze dziecko. Dlatego też, aby nie popełniać błędów, należałoby się zastanowić i poznać kryteria doboru takowej literatury.

      Dobra literatura dla dzieci, powinna być literaturą, która w zdrowy sposób będzie rozwijała wszystkie sfery naszej pociechy, a mianowicie- sferę emocjonalną, intelektualną, poznawczą, społeczną, kulturalną i moralną. Powinna rozwijać język, zdolność logicznego myślenia, otwartość i ciekawość świata, zainteresowania. Jednym słowem- jej zadaniem jest wpływać na holistyczny rozwój małego dziecka.

     Aby jasno przedstawić sprawę, postaram się wytyczyć kilka punktów, które odgrywają najistotniejszą rolę w procesie głośnego czytania dziecku.

Książki, które wybieramy powinny być:
-skierowane do dziecka, zrozumiałe i ciekawe;
-dostosowane do wieku i możliwości percepcyjnych małego odbiorcy;
- napisane poprawnym językiem;
-rozwijać poczucie humoru;
-rozwijać wrażliwość estetyczną;
-nieść pewne przesłanie, promować wartości moralne i postawy.

Wynotowałam tutaj tylko kilka czynników, gdyż pula jest zdecydowanie większa. Uważam jednak, iż są to najważniejsze składowe, dzięki którym dokonamy prawidłowego wyboru.

Ponieważ nasz rynek jest niebywale bogaty w ofertę literacką dla małego dziecka, chciałabym również przedstawić listę książek, które warto przeczytać.

Kategoria wiekowa: 0-4 lat

-Paulette Bourgeois, Brenda Clark - seria o Franklinie
-Jan Brzechwa - Wiersze i bajki
-Gilbert Delahaye - seria o Martynce
-Anita Głowińska – Kicia Kocia (seria)
-Dimiter Inkiow - Ja i moja siostra Klara (seria)
-Czesław Janczarski - Miś Uszatek
-Astrid Lindgren - Lotta z ulicy Awanturników
-Hanna Łochocka – O wróbelku Elemelku
-Nele Most, Annet Rudolph - Wszystko moje; Co wolno, a czego nie wolno
-Julian Tuwim - Wiersze dla dzieci
-Wojciech Widłak - Pan Kuleczka (seria)
-Eliza Piotrowska- Tupcio Chrupcio (seria)

Kategoria wiekowa: 4-6 lat

-Florence Atwater, Richard Atwater - Pan Popper i jego pingwiny
-Hans Christian Andersen – Baśnie
-Wanda Chotomska – Wiersze; Pięciopsiaczki
-Carlo Collodi – Pinokio
-Dorota Gellner – Przedszkolakom
-Eva Janikovszky – Gdybym był dorosły
-Czesław Janczarski – Jak Wojtek został strażakiem
-Astrid Lindgren - seria o Pippi Pończoszance; Emil ze Smalandii
-Hugh Lofting - seria o Doktorze Dolittle
-Kornel Makuszyński - Przygody Koziołka Matołka
-Małgorzata Musierowicz - Znajomi z zerówki
-Alan A. Milne - Kubuś Puchatek, Chatka Puchatka
-Ulf Stark – Cynamon i Trusia. Wiersze o złości i radości (seria)
-Małgorzata Strzałkowska - Leśne Głupki; Wiersze do poduchy, Wyliczanki z pustej szklanki
-Danuta Wawiłow – Wiersze
-Grzegorz Kasdepke- Detektyw Pozytywka, Kuba i Buba i wiele innych.

     To, co zostało tutaj zaprezentowane, jest tylko i wyłącznie niewielkim zbiorem propozycji, na które warto zwrócić uwagę. Nie mniej jednak, pamiętajcie drodzy Rodzice, iż oprócz bajek, niebywale wartościowym źródłem są również wiersze, które tak często są pomijane. Zbliżają się święta- czas prezentów, więc może zamiast kolejnej zabawki, kosztującej fortunę (a która, gdy się znudzi i tak wyląduje w kącie) pokusicie się o kupno książki? :)

Optymistycznie spoglądająca na temat- Monika Staś - nauczycielka Tęczowego Przedszkola