Mądrze kochać i wychowywać

SŁÓW KILKA O TYM, JAK MĄDRZE KOCHAĆ I WYCHOWYWAĆ

 

Słoneczny, sobotni poranek… człowiek marzy tylko i wyłącznie o tym, aby po trudzie całego tygodnia, znaleźć chwilę czasu dla siebie. Jedni długo śpią, inni oddają się pracom domowym a jeszcze inni poświęcają swój czas na zdobycie cennej wiedzy. Konferencja wzywa! Nowa porcja wiedzy, nowe doświadczenia. Pisząc słowo konferencja, mam na myśli spotkanie z Dorotą Zawadzką, która zawitała w nasze strony, aby rzec słów kilka na temat jak mądrze kochać i wychowywać.

W ten oto sposób, notując skrupulatnie to, o czym była mowa, wychowanie a zarazem kochanie dzieci można sprowadzić do kilku elementarnych zasad:

• ZASADA PIERWSZA „STAWIAJ GRANICE!”
-konsekwentnie
-rozwojowo
-adekwatnie do sytuacji
-szanując przy tym prawa dziecka

• ZASADA DRUGA „NAMAWIAJ DO WSPÓŁPRACY”
-nie wywieraj presji
-argumentuj merytorycznie
-słuchaj argumentów dziecka

• ZASADA TRZECIA „NIE ZŁOŚĆ SIĘ I NIE PODDAWAJ”
-używaj humoru
-oceniaj obiektywnie
-bądź dyplomatą

• ZASADA CZWARTA „KONSTRUKTYWNIE ROZWIĄZUJ PROBLEMY”
-wytłumacz- nie krytykuj
-krytykuj zachowanie a nie dziecko
-podsuwaj rozwiązania

• ZASADA PIĄTA „WZMACNIAJ POCZUCIE WARTOŚCI DZIECKA I BUDUJ JEGO KOMPETENCJE”
-pozwól podejmować decyzje
-doceniaj sukcesy
-licz się ze zdaniem dziecka

• ZASADA SZÓSTA „ZACHĘCAJ DO SAMODZIELNOŚCI”
-nie wyręczaj!

• ZASADA SIÓDMA „DOBRE PRAKTYKI”
-rozmawiaj
-bądź uważny
-miej czas
-bądź wzorem i buduj autorytet.

Wszystko to, co zostało napisane powyżej, jest niebywale istotne. Kochać i wychowywać dziecko to wbrew pozorom wcale nie takie łatwe zadanie. Jak kochać, aby wychować dziecko na mądrego i dobrego człowieka? Jak wychowywać, aby nasze dziecko czuło się kochane? Myślę, iż są to pytania, na które wielu rodziców próbuje znaleźć odpowiedź. Droga, jaką trzeba pokonać, aby osiągnąć sukces, jest drogą z wieloma wybojami, krętymi drogami. Nie mniej jednak, najistotniejsze w tym wszystkim jest powiedzenie, iż „Czas jest dobrem nieodnawialnym!”.
Pamiętajcie, Drodzy Rodzice, iż czas spędzony z waszym dzieckiem, jest jedyną okazją
i możliwością do tego, aby ono czuło się kochane, a wy- abyście osiągnęli sukces wychowawczy. Nic w życiu dwa razy się nie zdarza- pierwsze słowo to pierwsze słowo, a pierwszy krok będzie zawsze tym pierwszym, niepowtarzalnym. Kolejne zdarzenia, nie będą miały już takiej mocy.

 

Skrót z konferencji pt. „Mądrze kochać i wychowywać”
w opracowaniu nauczycielki Moniki Staś