29.03. Wielkanocny zajączek

Temat kompleksowy: Wielkanoc
Temat dnia: Wielkanocny zajączek

Cel główny:
•    Zapoznanie z tradycją Świąt Wielkanocnych i zwyczajami w swoim regionie.
Cele szczegółowe:
•    Kształcenie orientacji przestrzennej
•    Kształcenie szybkiej reakcji na bodźce słuchowe
•    Rozwijanie sprawności ruchowej
•    Rozwijanie mowy i myślenia przyczynowo- skutkowego
•    Doskonalenie umiejętności plastycznych.
Środki dydaktyczne: komputer z dostępem do Internetu, maskotka-zająca, owies, rzeżucha, pojemnik z ziemią, pocztówki, przyprawy, kostka do gry planszowej, papier kolorowy, pudło kartonowe.

Przebieg zajęć:
CZĘŚĆ I RANO:
•    Znajdę cię – zabawa dydaktyczna, poszukiwanie ukrytej maskotki -zająca. Zasada zabawy jak „ciepło – zimno” – nabywanie orientacji przestrzennej.
•    Owies i rzeżucha – zapoznanie z tradycją ozdabiania stołu wielkanocnego i wysianie owsa i rzeżuchy. Dziecko otrzymuje pojemnik z ziemią (np. plastikowy kubek jednorazowy) i samodzielnie wysiewa nasiona owsa lub rzeżuchy. Dziecko podlewają swoją hodowle, obserwuje wzrost roślin.
•    Świąteczne przygotowania – opowieść ruchowa. Rodzic ruchem ilustruje czynności, o których opowiada. Dziecko odtwarza ruch rodzica.

Zbliżają się święta, idziemy na zakupy, po środki czystości (chód w miejscu). Myjemy okna (koliste ruchy dłońmi we wspięciu na palce).
Wycieramy kurze (ruchy dłońmi wokół siebie na wysokości brzucha, ramion), odkurzamy (posuwiste ruchy rąk).
Pieczemy ciasto. Wbijamy jajka (klaśnięcia w dłonie),
sypiemy mąkę (naśladowanie ruchu sypania i wymawianie: szu, szu, szu),
 lejemy mleko (naśladowanie ruchu lania i wymawianie: ciur, ciur, ciur),
ozdabiamy ciasto lukrem w kolorowe wzorki (rysowanie w powietrzu linii prostych, falistych, zygzakowatych, owalnych, spiralnych).
Świąteczne przygotowania skończone, zmęczeni siadamy.

CZEŚĆ II ZAJĘCIE DYDAKTYCZNE:

•    Powitanie z nauką wiersza dziecko powtarza za rodzicem:
Na Wielkanoc czekamy, jak zajączki się witamy! (dzielenie się uśmiechami i kilka podskoków obunóż)
W kolejnych dniach forma powitania rozszerza się i dziecko uczy się wiersza.

•    Wielkanoc – oglądanie pocztówek.
Rodzic rozdaje dzieciom pocztówki o tematyce wielkanocnej i proponuje, aby dzieci powiedziały z czym kojarzy się im Wielkanoc.

•    ZAJĄCZEK i WIELKANOC – opowiadanie historyjki obrazkowej - Jak zajączek przygotowuje się do Świąt Wielkanocnych? – co zajączek robił najpierw, a co potem? Karta pracy ,,Razem się bawimy” str. 36 cz.3

•    Jak pachną święta –ćwiczenie aparatu oddechowego (wdech nosem – wydech ustami) Dzieci poznają wygląd, zapach i nazwy wybranych przypraw (ziele angielskie, pieprz, cynamon, goździki, skórka pomarańczowa itp.).

•    Kolorowy zajączek – kolorowanie według podanego kodu. Karta pracy ,,Razem się bawimy” str. 36 cz.3

CZEŚĆ III POPOŁUDNIE

•    Wesoły zajączek – zabawa ruchowa.
Rodzic rzuca kostką i zapowiada: zajączek podskakuje 4 razy i my też; zajączek robi 2 obroty i my też, zajączek robi 6 przysiadów i my też. Zabawę powtarzamy kilka razy.

•    Co to znaczy: obchodzić się jak z jajkiem? – burza mózgów i wyjaśnienie rodzica.

•    Wielkanocna palma – wykonanie pracy plastycznej. Dzieci otrzymują wycięte kolorowe, różnej wielkości kwiaty, kółka, listki, trawki które naklejają na „patyczek” wycięty ze sztywnego kartonu (np. z pudła kartonowego).

•    Zajęcia wspólne z rodzicami – Wielkanocne tradycje; zdobienie jaj; świąteczne dekoracje.