9.04. Cebula i szczypiorek

środa, 07 kwiecień 2021 19:16

Data: 9.04.2021.
Temat kompleksowy: Zielony ogródek w sali
Temat dnia: Cebula i szczypiorek


Cel główny:
•    Kształcenie umiejętności sprawnego, bezpiecznego wycinania po wyznaczonych liniach owalnych; wdrażanie do wykonania pracy według wzoru.
Cele szczegółowe:
•    Wdrażanie do prawidłowego posługiwania się kredką i starannego wypełniania płaszczyzny oznaczonej konturem
•    Budzenie radości podczas wspólnej zabawy
•    Rozwijanie koordynacji wzrokowo – ruchowej

Środki dydaktyczne: komputer z dostępem do Internetu, karta pracy, kartki żółtego i zielonego koloru, sznurek, piłka, farby plakatowe, masa solna.

Przebieg zajęć:
CZĘŚĆ I RANO:
• Narzędzia ogrodnicze – ćwiczenia grafomotoryczne i kolorowanie – wdrażanie do prawidłowego posługiwania się kredką i starannego wypełniania płaszczyzny oznaczonej konturem. Karta pracy ,,Razem się bawimy” str. 20 cz.3

CZEŚĆ II ZAJĘCIE DYDAKTYCZNE:

•    Powitanie. Dziecko powtarza za rodzicem, dzieląc na sylaby i wyklaskując: Jak nasionka się witamy, bo ogródek mamy.
•    Cebula i szczypiorek – rysowanie w powietrzu, na dywanie, układanie ze sznurka.
•    CEBULA i SZCZYPIOREK – wycinanka.
Rodzic pokazuje dziecku, „krok po kroku” sposób wykonania pracy i efekt końcowy. Dziecko wycina z żółtego papieru kółka (po narysowanej linii), nakleja je na kartkę, a następnie wycina paski z zielonego papieru i dokleja je do żółtego kółka.

CZEŚĆ III POPOŁUDNIE

•    Zabawa ruchowa Uciekająca cebulka– zabawa na czworakach z piłką.
Dziecko bierze z pudełka po jednej piłeczce i podąża za piłką. Zabawę powtarzamy kilka razy.

•    Cebula i szczypiorek – lepienie płaskorzeźby z masy solnej (plasteliny, modeliny) Żółtą i zieloną masę solną można zrobić przez dodanie, małej ilości, gęstej farby plakatowej. Rodzic demonstruje sposób wykonania pracy.

•     Lubię- nie lubię – rozmowa o odczuciach dzieci. Dziecko wypowiada się na temat zabaw, zajęć w tygodniu. Opowiada, które działania mu się podobały, a których by nie chciało, jak się czuły, jak minął im tydzień. Przy tej okazji można zapoznawać dziecko z kolejnymi dniami tygodnia.