16.04. Zwierzęta wiejskie

Data: 16.04.2021.
Temat kompleksowy: Zwierzęta na wsi
Temat dnia: Zwierzęta wiejskie

Cel główny: Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej i wrażliwości na barwę
Cele szczegółowe:
•    Wdrażanie do starannego wykonania pracy plastycznej
•    Rozwijanie  uwagi i myślenia.
•    Zdobywanie nowych doświadczeń
•    Przezwyciężanie niechęci do potraw
•    Wdrażanie do dbania o higienę i estetykę

Przebieg zajęć:
CZĘŚĆ I RANO:
•    O jakim zwierzęciu mówię? – zabawa dydaktyczna
 Do zabawy potrzebne są zwierzęta – zabawki. Rodzic podaje cechy zwierzęcia, które jest przykryte tkaniną. Gdy dzieci podadzą nazwę zwierzęcia, wskazane dziecko sprawdza, czy dzieci podały właściwą nazwę

•    Mowa zwierząt – ćwiczenia ortofoniczne
Rodzic kolejno mówi fragment, który dzieci powtarzają, jak echo.
Po podwórku chodzi zwierz, jak on mówi, to my też:
Krowa – muu (dziecko powtarza: muu)
Koza – mee (dzieci powtarza: mee)
 Indyk – gul (dzieci powtarza: gul)
Gąska – gę (dzieci powtarza: gę)
Świnka – kwi (dzieci powtarza: kwi)
 Kaczka – kwa (dzieci powtarza: kwa)
Owca – bee (dziecko powtarza: bee)
Burek – hau, hau, cicho tam (dziecko powtarza: hau, hau, cicho tam)

CZEŚĆ II ZAJĘCIE DYDAKTYCZNE:

•    Powitanie Machamy rączkami (powitalne machanie ręką) i do koła zapraszamy (gest przywoływania). Zwierzęta kochamy i o nie zawsze dbamy (klaskanie w dłonie).

•    KACZKA – malowanie farbą plakatową Dzieci malują farbą plakatową w różnych odcieniach żółci, używając pędzli.

Karta pracy ,,Razem się bawimy” str. 45 cz. 3

•     Piórka kaczki – ćwiczenia oddechowe
Dziecko i rodzic w parach przedmuchują do siebie nawzajem piórko, a następnie dziecko indywidualnie stara się utrzymać piórko w powietrzu, jak najdłużej.

CZEŚĆ III POPOŁUDNIE

•    Zwierzęta wiejskie - zabawa dydaktyczna
Rodzic naśladuje głos zwierzęcia, a dziecko podają nazwę zwierzęcia i co od niego otrzymujemy np. muu – krowa – mleko; bee – owca – wełna.

•    Zdrowe napoje mleczne – przygotowanie i degustacja.
Rodzic przygotowuje naturalne produkty, owoce świeże, mrożone, suszone, pestki oraz odpowiednie pojemniki, blender, kubeczki dzieciom łyżeczki oraz stroje do czynności kulinarnych.
Do pomocy w przygotowaniu koktajlu można zaprosić rodziców.
Koktajl z maślanką lub jogurt owocowy: do maślanki lub jogurtu dzieci wrzucają owoce świeże lub mrożone, a rodzic miksuje.
Shake: do mleka dzieci mogą wrzucić pokrojone banany, szczyptę cynamonu i cukier wanilinowy (shake bananowy) lub mrożone truskawki (shake truskawkowy) i dosłodzić cukrem pudrem.  Rodzic miksuje składniki.
Deser z jogurtu greckiego: do jogurtu greckiego dzieci mogą wsypać: rodzynki, morele, figi, pestki słonecznika, dyni i posłodzić miodem naturalnym.