2.04. Wielkanocne zwyczaje - 4 latki

środa, 31 marzec 2021 19:06

Data: 2.04.2021
Temat dnia:  WIELKANOCNE ZWYCZAJE

Zabawa poranna
 Pisanka – uzupełnianie rysunku według podanego wzoru – rozwijanie sprawności manualnych
Karta pracy ,,Razem się bawimy” str. 40 cz.3

Świąteczne przygotowania – opowieść ruchowa
Rodzic ruchem ilustruje czynności, o których opowiada. Dziecko odtwarza ruch rodzica. Zbliżają się święta, idziemy na zakupy, po środki czystości (chód w miejscu). Myjemy okna (koliste ruchy dłońmi we wspięciu na palce). Wycieramy kurze (ruchy dłońmi wokół siebie na wysokości brzucha, ramion),odkurzamy (posuwiste ruchy rąk). Pieczemy ciasto. Wbijamy jajka (klaśnięcia w dłonie), sypiemy mąkę (naśladowanie ruchu sypania i wymawianie: szu, szu, szu), lejemy mleko (naśladowanie ruchu lania i wymawianie:ciur, ciur, ciur), ozdabiamy ciasto lukrem w kolorowe wzorki(rysowanie w powietrzu linii prostych, falistych, zygzakowatych, owalnych,spiralnych). Świąteczne przygotowania skończone, zmęczeni siadamy

 Powitanie z nauką wiersza
Na Wielkanoc czekamy, jak zajączki się witamy! (dzielenie się uśmiechami i kilka podskoków obunóż)Wielkanocne jajeczka, to kraszanka i pisaneczka. (rysowanie owali w powietrzu)Bardzo je lubimy, w koszyczku ułożymy.Do koszyczka też dodamy, to cona Wielkanoc mamy.Więc jajeczko i kiełbaska, trochę szynki no i babka.Sól by także się przydała, by Wielkanoc smakowała. (naśladowaniewkładania)Teraz kosz na stół stawiamy i dokoła zasiadamy.Już Wielkanoc mamy! (dziecko siada na dywanie).

Wielkanocne zwyczaje – oglądanie prezentacji i opowiadanie rodzica.
 W oparciu o prezentację, obrazki rodzic opowiada o tradycjach wielkanocnych ogólnopolskich i regionalnych. Rozmawiając o śmigusie– dyngusie jako ludowym zwyczaju polewania wodą w poniedziałek wielkanocny nauczyciel zwraca uwagę na umiarkowane polewanie, aby nikomu nie sprawić przykrości.
 
WIELKANOCNY OBRAZEK - wykonanie pracy plastycznej techniką collage

Utrwalenie wiersza

Na Wielkanoc czekamy,
jak zajączki się witamy!
Wielkanocne jajeczka,
to kraszanka i pisaneczka.
Bardzo je lubimy,
w koszyczku ułożymy.
Do koszyczka też dodamy,
to cona Wielkanoc mamy.
Więc jajeczko i kiełbaska,
trochę szynki no i babka.
Sól by także się przydała,
by Wielkanoc smakowała.
Teraz kosz na stół stawiamy
i dokoła zasiadamy.
Już Wielkanoc mamy!

Co nam przyniósł zajączek? – zabawa dydaktyczna typu „ciepło – zimno”

Składanie życzeń Wielkanocnych