Co trzylatek umieć powinien?

Twój szkrab coraz więcej potrafi i wie. Sprawdź, jakie umiejętności powinien już mieć opanowane, a które mogą mu jeszcze sprawiać kłopoty. Dzieci nie dojrzewają w tym samym tempie, poza tym – jak my wszyscy – różnią się od siebie umiejętnościami i talentami, nie ma więc sensu nieustannie ich porównywać.

Cała Polska czyta dzieciom

Ta społeczna akcja rozpoczęta w czerwcu 2001 przez Fundację ABCXXI, ma na celu rozpropagowanie czytelnictwa wśród małych dzieci i ich rodziców. Nadrzędnym celem kampanii jest uświadomienie ogromnego znaczenia jakie ma głośne czytanie dziecku dla jego rozwoju psychicznego i umysłowego. Zachęcamy rodziców, wychowawców i dorosłych do codziennego, co najmniej 20- minutowego czytania dzieciom.

Zamiast KLAPSA

Ile razy jako dzieci byliśmy karani laniem? Pewnie nieraz zdarzyło się nam dostać klapsa. I wtedy część z nas na pewno myślała, że to bardzo upokarzające i że nigdy nie będziemy w ten sposób karać swoich dzieci. Większość rodziców zgadza się, że bicie dzieci jest złe. Jednak nawet ci, którzy starają się unikać kar fizycznych, czasami tracą nad sobą panowanie i wymierzają dziecku klapsa.

Dzieci uczą się tego, czego doświadczają

Jeśli żyjesz w spokoju, twoje dziecko będzie żyło w spokoju ducha. W jakim otoczeniu żyje twoje dziecko?

Gdybym mogła od nowa wychowywać swoje dziecko...

Apel dziecka

Tekst Apelu ukazał się w USA w 1985r. W Polsce został wydany przez Katedrę Psychologii Rozwojowej KUL.

Proste życzenie małego dziecka

Niematerialne potrzeby dzieci są często niezauważane i niedoceniane przez rodziców. Dziecko nie potrafi ich wyrazić, a jedynie odczuwa ich niespełnienie. Jeśli rodzic z braku czasu lub wiedzy nie zrealizuje potrzeb dziecka, nie spełni tych często nieświadomych oczekiwań, będzie zmuszone to zaakceptować. W jego psychice i rozwoju jednak mogą zacząć się utrwalać reakcje i zachowania których nie oczekujemy, czasem nawet bardzo niedobre dla dziecka. Dlatego powstały „Proste życzenia małego dziecka” w formie postulatów dzieci.

Rysunek dziecka

Charakterystyka i rozwój twórczości rysunkowej dziecka.

Bajkoterapia

Rozwiązywanie problemów wychowawczych za pomocą bajek- czyli o bajkoterapii słów kilka.

10 przykazań wychowania dzieci

Niezmiernie trudno dać krótkie, praktyczne i skondensowane rady jak wychowywać dzieci...

Uczymy dziecko odpowiedzialności

„Zobowiązuję się oceniać samego siebie według rzeczywistej wartości i ważności i być zawsze odpowiedzialnym tak za siebie, jak i za moje działania wobec innych ludzi”

Po co czytać dzieciom książki?


Standardowy dzień każdego rodzica wygląda tak...:

Mądrze kochać i wychowywać

SŁÓW KILKA O TYM, JAK MĄDRZE KOCHAĆ I WYCHOWYWAĆ

Co czytać dzieciom?

CO CZYTAĆ DZIECIOM? CZYLI SŁÓW KILKA NA TEMAT WARTOŚCIOWEJ LITERATURY…

Moda na ADHD

     Chyba coraz częściej spotykamy się z tzw. dziećmi trudnymi, których zachowanie odbiega od normy, których emocje są nieadekwatne do bodźca, dziećmi, które nie są upośledzone umysłowo, a jakże kłopotliwe do wychowywania i nauczania. Bardzo często jest to interpretowane jako nadpobudliwość psychomotoryczna, bo i takich dzieci jest coraz więcej.

     Ale zdarzają się też nadinterpretacje, wykorzystywanie nazwy ADHD do opisu zachowań dzieci sprawiających problemy wychowawczo-dydaktyczne, ale nie wynikających z symptomów typowych dla zaburzeń uwagi lecz  mających swoje źródło w błędach wychowawczych popełnianych przez rodzinę , w jej zaniedbaniach  czy niewydolnościach.

 Postarajmy się uszeregować wiadomości o dziecku z ADHD

Wierszyk do nauki wiązania bucików

1. Były sobie dwie myszki Miki i Piki. Miały długie ogonki. - dziecko trzyma oba sznurowadła.
2. Zamieniły się miejscami. - dziecko krzyżuje sznurówki.
3. Jedna myszka weszła do norki. - wkładamy jeden koniec sznurowadła w utworzone oczko.
4. Druga ją zamknęła. - zaciskamy supeł.
5. Jedna wystawiła uszko. - robimy z jednego końca sznurowadła małe uszko.
6. Druga ją okrążyła i wystawiła swoje. - dziecko owija sznurówkę dookoła uszka i przez otwór wypycha drugie sznurowadło.
7. Przyszedł kot, złapał myszki za uszy i wyciągnął z norki. - łapiemy palcami obu rąk za oba uszka i zaciskamy oba sznurowadła.

Zaburzenia procesów integracji sensorycznej

W ostatnim czasie coraz więcej dzieci uczęszcza na terapię integracji sensorycznej. Czym więc jest integracja sensoryczna i kiedy udać się do specjalisty?