Zamiast KLAPSA

Ile razy jako dzieci byliśmy karani laniem? Pewnie nieraz zdarzyło się nam dostać klapsa. I wtedy część z nas na pewno myślała, że to bardzo upokarzające i że nigdy nie będziemy w ten sposób karać swoich dzieci. Większość rodziców zgadza się, że bicie dzieci jest złe. Jednak nawet ci, którzy starają się unikać kar fizycznych, czasami tracą nad sobą panowanie i wymierzają dziecku klapsa.

Często słyszymy też: „Ja jako dziecko nieraz otrzymałem klapsa i wyrosłem na porządnego człowieka”. To zrozumiałe, że wychowując dzieci, doznajemy nieraz bardzo silnych i negatywnych emocji. Jest jednak niezwykle ważne, aby te emocje nie kierowały naszym zachowaniem. Co zatem zamiast klapsa?

Dzieci czują się dużo bezpieczniej wtedy, kiedy rodzice jasno wyznaczają im granice.

• Rozważ opracowanie szczegółowego planu i zasad, którego będziesz się trzymać
  • Kiedy twoje nerwy są wystawione na ciężką próbę, nie pozwól, żeby cię poniosło, znajdź swój własny sposób na odzyskanie spokoju (oddychaj głęboko, porozmawiaj spokojnie z samym sobą, wyjdź z pokoju itp.)
  • Kiedy się już uspokoisz wróć do dziecka i spokojnie porozmawiaj z nim
  • Zakończ na tym sprawę, nie pozwól by konflikt rozwinął się dalej.

Małymi krokami dochodzi się do wielkich celów:

• spędzaj z dzieckiem czas każdego dnia,
  • myśl pozytywnie,
  • rozmawiaj z dzieckiem,
  • bądź wyrozumiały,
  • reaguj szybko i pozytywnie,
  • rozwiązuj konflikty,
  • znajdź czas dla siebie.

Nawet najbardziej kochający rodzice popełniają błędy. Dla dzieci najbardziej liczy się to jak reagujemy na nie - czy umiemy przeprosić, czy okazujemy wolę porozumienia i czy jesteśmy gotowi się zmieniać. To daje naszym dzieciom odwagę i siłę.

Opracowała nauczycielka Tęczowego Przedszkola mgr Joanna Szczecina